2018 RESULTS

AUSACA: AUSTRALIAN A CAPPELLA AWARDS

2018 CHAMPIONSHIP FINALS

OPEN DIVISION – OVERALL
CHAMPION: The Velvetones 
(VIC)
RUNNER UP: QUT Aca-Demics (QLD)

OPEN DIVISION – BAND FINAL
CHAMPION: The Velvetones (VIC): 260 / 300
2nd PLACE: After5 (NSW): 230
3rd PLACE: MVP (QLD): 211
Audience Fan Favourite: The Velvetones (VIC)

OPEN DIVISION – ENSEMBLE FINAL
CHAMPION: QUT Aca-Demics (QLD): 239 / 300
2nd PLACE: High Spirits Harmony (SA): 236
3rd PLACE: Embellished (NZ): 230
Audience Fan Favourite: QUT Aca-Demics (QLD)

SCHOOL DIVISION – BAND FINAL
CHAMPION: Aquinas College – Synergy (VIC):
262 / 300
2nd PLACE: Princes Hill Secondary College – Back Pocket (VIC): 257
3rd PLACE: Vocalocity (NSW): 235

SCHOOL DIVISION – ENSEMBLE FINAL
CHAMPION: Star of the Sea College – Stacella (VIC):
244 / 300
2nd PLACE: Marist Sisters’ College – Bel Canto (NSW): 235
3rd PLACE: Downlands College (QLD): 227

SCHOOL DIVISION FINALS
Audience Fan Favourite: Star of the Sea College – Stacella
(VIC)

SPECIAL AWARDS

ACA-DUEL VIDEO
Best Arrangement: Claire Patti and Matthew Booth – The Velvetones
Best Arrangement (Runner-Up): Alex Van den Broek – MVP
Best Video Performance: The Velvetones
Best Video Performance (Runner-Up): Serotonin

<Check out The Velvetones winning Aca-Duel version along with the next top 8 Aca-Duel entries>.

OPEN DIVISION BAND FINAL
Best Contemporary Song: “Never Be The Same” – After5
Best Comedy Song: “The Girl in 14G” – The Velvetones
Best Jazz Song: “A Nightingale Sang In Berkeley Square” – The Velvetones
Best Non-Scholastic Arrangement: Alex Van den Broek for “Love Lockdown” – MVP
Best Student Arrangement: Anneliese McConnell for “Songbird” – TGI Fernandez
Best Soloist: Claire Patti for “The Girl in 14G” – The Velvetones  
Best Vocal Percussionist: Nicole Debs – After5

OPEN DIVISION ENSEMBLE FINAL
Best Barbershop Song: “I’m Into Something Good / Happy Together” – Embellished
Best Contemporary Song: “Heavenly Father” – QUT Aca-Demics
Best Comedy Song: “Disney Medley” – Serotonin
Best Non-Scholastic Arrangement: Alex Van den Broek for “Back Pocket” – QUT Aca-Demics
Best Student Arrangement: Jennifer Haig for “Heavenly Father” – QUT Aca-Demics
Best Soloist: Rachel Kirby for “Bang Bang” – Ring of Choir
Best Vocal Percussionist: Tiger Liu – Ring of Choir

SCHOOL CHAMPIONSHIP FINALS
Best Contemporary Song: “Attention” – Aquinas College – Synergy
Best Comedy Song: “Ghostbusters” – Downlands College
Best Jazz Song (Joint): “Stoned Soul Picnic” – Aquinas College – Synergy
Best Jazz Song (Joint): “Nature Boy” – Princes Hill Secondary College – Back Pocket
Best Student Original Composition: James Crothers for “Home” – Brighton Secondary College – The Theory of Sound
Best Soloist: Grace Robinson for “Lake Street Dive Medley” – Princes Hill Secondary College – Back Pocket
Best Vocal Percussionist (Joint): Grace Franklin – Centenary State High School – Vocal Ensemble
Best Vocal Percussionist (Joint): Adam Casamento for “Attention” – Aquinas College – Synergy

2018 PARTICIPANTS

OPEN DIVISION 
(Listed Alphabetically)
After5 (NSW): National Finalist – 2nd Place – Band
Embellished (NZ): National Finalist – 3rd Place – Ensemble
High Spirits Harmony (SA): National Finalist – 2nd Place – Ensemble
Mac-appella (NSW): National Finalist – Ensemble
MVP (QLD): National Finalist – 3rd Place – Band
Pitches Be Crazy (NSW): National Finalist – Band * Video Final Fan Favourite
QUT Aca-Demics (QLD): National Finalist – Ensemble CHAMPION, Video Final Ensemble Champions and Audience Fan Favourite
Ring of Choir – Blue (VIC): National Finalist – Ensemble
Ring of Choir – Yellow (VIC): Video Finalist – Ensemble
Serotonin (QLD): National Finalist – Ensemble
Tabor Singers (SA): National Finalist – Ensemble
TGI Fernandez (QLD): National Finalist – Band
The Macabellas (NSW): National Finalist – Ensemble
The Mockingbards (VIC):National Finalist – Band
The Velvetones (VIC): National Finalist – Band CHAMPION, Video Final Band Champions and Audience Fan Favourite
The Walking Jukebox (VIC): National Finalist – Ensemble

SCHOOL DIVISION
(Listed Alphabetically)
Aquinas College – Synergy (VIC): National Finalist – Band CHAMPION
Brighton Secondary College – The Theory of Sound (VIC): National Finalist – Band
Centenary State High School – Vocal Ensemble (QLD): National Finalist – Band
Downloads College – Gryphonix (QLD): National Finalist – 3rd Place – Ensemble and Video Final Fan Favourite
Marist Sisters’ College – Bel Canto (NSW): National Finalist – 2nd Place Ensemble
Marsden State High School – Euphonix (QLD): National Finalist – Ensemble
Melbourne Girls’ College – A Cappella Choir (VIC): National Finalist – Ensemble
Ormiston College – Octave (QLD): National Finalist – Ensemble
Peninsula Grammar (VIC): Video Finalist – Ensemble
Princes Hill Secondary College – Back Pocket (VIC): National Finalist – 2nd Place Band and Video Final Band Champions
Scotch College Adelaide – Soul Brothers (SA): Video Finalist – Band
Scotch College Adelaide – Soulettes (SA): Video Finalist – Band
Scotch College – Soul Collective (SA): Video Finalist – Ensemble
Shelford Girls’ Grammar – SHE (VIC): National Finalist – Band
Shelford Girls’ Grammar – Sihg (VIC): Video Finalist – Ensemble
Star of the Sea College – Stacella (VIC): National Finalist – Ensemble CHAMPION, Video Final Ensemble Champions and Audience Fan Favourite
Star of the Sea College – Stacella (VIC): Video Finalist – Band
Vocalocity (NSW): National Finalist – 3rd Place – Band

JUDGES

Massive thanks to our international judging team of a cappella experts for sharing their time and knowledge with the Australian A Cappella community. We all greatly appreciate it!

HEAD JUDGE: Chris Blain (AUS) – All Championship Finals and Video Finals
Johanna Vinson (USA) – Video Finals
Christopher Diaz (USA) – Video Finals
Richard Steighner (USA) – All Championship Finals
Zerafina Zara (AUS) – All Championship Finals
Naomi Crellin (AUS) – Open Division Championship Finals
Nick Begbie (AUS) – Open Division Championship Finals
Emma Rule (AUS) – School Championship Finals
Ian Nisbet (AUS) – School Championship Finals

SPECIAL GUEST ARTISTS

Huge thank-you to our special guest artists who entertained the audience while the judges deliberated the results.

Drums of War (AUS) – Guests Artists for Open Division Ensemble Championship Final
Mal Webb (AUS) – Guest Artist for School Division Championship Finals
Suade (AUS) – Guests Artists for Open Division Band Championship Final