2019 RESULTS

AUSACA: AUSTRALIAN A CAPPELLA AWARDS

2019 CHAMPIONSHIP FINALS

OPEN DIVISION – OVERALL
CHAMPION: Burgundy Blue (VIC)

RUNNER UP: The Macabellas (NSW)

OPEN DIVISION – BAND FINAL
CHAMPION: Burgundy Blue (VIC): 256 / 300
2nd PLACE: Tabor Tones (SA): 248
3rd PLACE (tied): MVP (QLD): 239
3rd PLACE (tied): Vocally Owned (VIC): 239
Audience Fan Favourite: Burgundy Blue (VIC)

OPEN DIVISION – ENSEMBLE FINAL
CHAMPION: The Macabellas (NSW): 271 / 300
2nd PLACE: Mac-appella (NSW): 257
3rd PLACE: QUT Aca-Demics (QLD): 231
Audience Fan Favourite: The Macabellas (NSW)

SCHOOL DIVISION – BAND FINAL
CHAMPION: Caulfield Grammar School – The Pitch (VIC):
251 / 300 (417 on a countback of all 5 judges)
2nd PLACE: Star of the Sea College – Stacella (band) (VIC): 251/300 (416 on a countback of all 5 judges)
3rd PLACE: Scotch College Adelaide – Soul Intent (SA): 240

SCHOOL DIVISION – ENSEMBLE FINAL
CHAMPION: Star of the Sea College – Stacella (VIC):
262/ 300
2nd PLACE: Scotch College Adelaide – Soul Collective (SA): 249
3rd PLACE: Marist Sisters’ College – Bel Canto (NSW): 240

SCHOOL DIVISION FINALS
Audience Fan Favourite: Star of the Sea College – Stacella
(VIC)

SPECIAL AWARDS

ACA-DUEL VIDEO
Best Original Song: “Magnets” by Katie Elle Jackson for Tabor Tones
Best Original Song (Runner-Up): “Toxic” by Glenda Lloyd (Music, Lyrics) and Tanya Kavanagh (Lyrics) for Debacle
Best Video Performance: Tabor Tones
Best Video Performance (Runner-Up): Vocally Owned

Check out all the Aca-Duel Original Song entries HERE.

OPEN DIVISION BAND FINAL
Best Barbershop Song: “You Turned The Tables On Me” – Debacle
Best Contemporary Song: “Ego” – Vocally Owned
Best Folk Song: “Scarborough Fair” – Debacle
Best Jazz Song: “Bewitched, Bothered and Bewildered” – Human Music
Best Non-Scholastic Original Composition: MVP for “Get Off My Back”
Best Non-Scholastic Arrangement: Glenda Lloyd for “Scarborough Fair” – Debacle
Best Student Arrangement: Max McConnell for “My Favourite Things” – Burgundy Blue
Best Soloist: Katie Elle Jackson for “Strasbourg St Denis” for Tabor Tones
Best Vocal Percussionist: Darren Lam – whole set for Vocally Owned

OPEN DIVISION ENSEMBLE FINAL
Best Contemporary Song: “Grace Kelly” – The Macabellas
Best Comedy Song: “Shia LaBeouf” – Mac-appella
Best Jazz Song: “At Last” – The Macabellas
Best Non-Scholastic Arrangement: Alex Van den Broek for “Grace Kelly” – The Macabellas
Best Student Arrangement: Cameron Hinton for “You Will Be Found” – Mac-appella
Best Soloist (Joint): Bella Augimeri for “Grace Kelly” – The Macabellas
Best Soloist (Joint): Kay Hughson for “At Last” – The Macabellass
Best Vocal Percussionist: Mason Roberts for whole set – Mac-appella

SCHOOL CHAMPIONSHIP FINALS
Best Classical Song: “Amazing Grace” – St Aloysius College – Aloysius A Cappella
Best Comedy Song: “Strayathology” – Star of the Sea College – Stacella (Ensemble)
Best Contemporary Song: “Can’t Help Falling In Love” – Caulfield Grammar School – The Pitch
Best Folk Song: “Walking Song” – Star of the Sea College – Stacella (Band)
Best Jazz Song: “A Nightingale Sang in Berkeley Square” – Shelford Girls’ Grammar – SHE
Best Soloist: Amber Sindoni for “Amazing Grace” – St Aloysius College – Aloysius A Cappella
Best Vocal Percussionist: Coco Dwyer for “Walking Song” – Star of the Sea College – Stacella (Band)
Best Non-Scholastic Arrangement: Johanna Vinson for “Came Here For Love” – Marist Sisters’ College – Bel Canto
Best Newcomer: Caulfield Grammar School – The Pitch

2019 PARTICIPANTS

OPEN DIVISION 
(Listed Alphabetically)
Acapollo (VIC): National Finalist – Ensemble
After5 (NSW): National Finalist – Band
Burgundy Blue (VIC): National Finalist – Band CHAMPION
Debacle (ACT): National Finalist – Band
Human Music (QLD): National Finalist – Band
Mac-appella (NSW): National Finalist – 2nd Place – Ensemble
MVP (QLD): National Finalist – 3rd Place (tied) – Band
Pitches Be Crazy(NSW): National Finalist – Ensemble
QUT Aca-Demics (QLD): National Finalist – 3rd Place – Ensemble
Ring of Choir (VIC): National Finalist – Ensemble
Tabor Tones (SA): National Finalist – 2nd Place – Band
The Macabellas (NSW): National Finalist – Ensemble CHAMPION
Vocally Owned (VIC): National Finalist – 3rd Place – Band
Vox Canvas (VIC): National Finalist – Band

SCHOOL DIVISION
(Listed Alphabetically)

Aquinas College – Code Red (VIC): National Finalist – Band
Caulfield Grammar School – The Pitch (VIC): National Finalist – Band CHAMPION
Centenary State High School – Vocal Ensemble (QLD): National Finalist – Band
Downloads College – Gryphonix (QLD): National Finalist – Ensemble
Grace Lutheran College: Grace Academy – Gathered Voices (QLD): National Finalist – Ensemble
Marist Sisters’ College – Bel Canto (NSW): National Finalist – 3rd Place – Ensemble
Melbourne Girls’ College – A’Cappellago (VIC): National Finalist – Ensemble
Peninsula Grammar – Unaccompanied Minors (VIC):  National Finalist – Ensemble
Richard Johnson Anglican College – Pacifi-Aca Boyz (NSW) – National Finalist – Band
Richard Johnson Anglican College – RJ Voces (NSW) – National Finalist – Ensemble
Scotch College Adelaide – Soul Intent (SA): National Finalist – 3rd Place – Band
Scotch College Adelaide – Soul Collective (SA): National Finalist – 2nd Place – Ensemble
Shelford Girls’ Grammar – SHE (VIC): National Finalist – Band
St. Aloysius College – Aloysius A Cappella (VIC): National Finalist – Ensemble
Star of the Sea College – Stacella (VIC): National Finalist – Ensemble CHAMPION,
Star of the Sea College – Stacella (band) (VIC): National Finalist – 2nd Place – Band

JUDGES

Massive thanks to our international judging team of a cappella experts for sharing their time and knowledge with the Australian A Cappella community. We all greatly appreciate it!

HEAD JUDGE: Chris Blain (AUS) – School Finals, Video Finals
HEAD JUDGE: Richard Steighner (USA) – Open Division Finals, Video Finals
Kristen Beayni (AUS) – Open Division Finals
Sava Djukic (AUS) – School Final
Jacqueline Gawler (AUS) – Open Division Finals
Robert Latham (AUS) – School Final, Open Band Division Final
Lusa Washburn (NZ) – Open Ensemble Final
Mal Webb (AUS) – School Final
Zerafina Zara (AUS) – School Final, Open Division Finals
Johanna Vinson (USA) – Video Auditions

SPECIAL GUEST ARTISTS

Huge thank-you to our special guest artists who entertained the audience while the judges deliberated the results.

THE SWINGLES (UK) – Guest Artists for Open Division Finals (Ensemble and Band)
Thank you to The Swingles for their enormous genoristy in sharing their talents with our Aussie community. Thank you also to Melbourne Recital Centre for giving permission for The Swingles to join us for the day.

The Velvetones (AUS) – Guests Artists for School Division Championship Finals 
Massive thank you to The Velvetones who filled in for Drums of War who had to pull out at the last minute due to illness.